بهترین مارک شمع خودرو قیمت شمع ماشین دیجی کالا برای خودرو دوگانه سوز پراید پژو ۴۰۵

موضوع : خرید از دیجی کالا تاريخ ارسال : یکشنبه 7 می 2023 بازديد : 108 views بار 0

شمع خودرو مهم‌ترین عامل به حرکت درآمدن اتومبیل‌ها است، زیرا بدون حرارت ایجادشده، توسط این قطعه، میان بنزین و محفظه هوا جرقه و به‌تبع آن حرکت اتومبیل رخ نمی‌دهد. ازاین‌رو مهم است تا خودروداران بهترین نوع این قطعه را خریداری نمایند تا به‌سرعت و پس از استارت شاهد روشن شدن فوری خودرو خود باشند. پس اگر به عملکرد بهینه موتور و کسر هزینه‌های تعمیرات تمایل دارید، قبل از تهیه شمع خودرو حتماً مطالعه راهنمای خرید این قطعه را مدنظر قرار دهید.

بهترین مارک شمع خودرو قیمت شمع ماشین دیجی کالا برای خودرو دوگانه سوز پراید پژو 405

آشنایی با انواع شمع خودرو:

شمع خودرو را بر اساس سه مؤلفه کد حرارتی، ساختار الکترود مثبت و تعداد الکترود منفی به سه دسته کلی تقسیم‌بندی می‌کنند. هرکدام از این دسته‌ها شامل زیرمجموعه‌های دیگری بوده که خودروداران را ناچار می‌سازد، برای انتخاب یک نمونه مناسب شناختشان را بالاتر ببرند. در ادامه بیشتر در مورد این دسته‌ها و زیر دسته‌های آن‌ها صحبت می‌کنیم.

 • انواع شمع خودرو بر اساس کد حرارتی:

کد حرارتی همان بازه حرارتی شمع در آخرین مرحله ایجاد حرارت و میزان مقاومتش در برای این حرارت موجود است. تنظیم بودن این حرارت به دلیل احتمال احتراق در صورت ایجاد دمای زودتر از موعد، پیش احتراقی، احتراق خودبه‌خودی یا ایجاد رسوب بسیار مهم است. بر اساس این مؤلفه شمع‌ها دارای سه نوع شمع سرد، شمع نیمه گرم و شمع گرم هستند.

 • انواع شمع خودروبر اساس ساختار الکترود:

شمع خودرو بر اساس ساختار در دو نوع معمولی و سوزنی عرضه می‌شود که نوع معمولی را با الکترودهایی دارای ساختار با سرگرد می‌سازند که این امر دقت جرقه‌زنی آن‌ها را کاهش می‌دهد. ولی نمونه‌های سوزنی باکیفیت احتراق بالاتر، کاهش مصرف سوخت، افت صدا و لرزش و شتابگیری بیشتر نمونه‌های برتر بازار بوده که در دو مدل پلاتینیوم و ایریدیوم اکنون در بازار موجود هستند.

 • انواع شمع خودرو بر اساس تعداد الکترود منفی:

شمع خودرو بر اساس تعداد الکترود منفی دارای دو گونه چند الکترودی و تک الکترودی است. نمونه‌های چند الکترودی به دلیل تأخیر در خوردگی، عمر طولانی، امکان احتراق کامل، انتشار خوب شعله و روشن کردن راحت خودرو حتی در هوای سرد حتی باوجود قیمت بالاتر خریداری می‌شوند.

برندهای معتبر تولیدکننده شمع خودرو:

از برترین برندهای حوزه تولید شمع خودرو باید به ان جی کی، هلا، دنسو، متریکس، موبیس، لیفان و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود. با نگاهی دقیق‌تر به بازار، برندهای دیگری نیز در این حوزه وجود دارند که محصولاتشان بسیار مرغوب و کارآمد ظاهرشده‌اند.

راهنمای خرید شمع خودرو:

حال که با انواع شمع خودرو موجود در بازار آشنا شده‌اید، باید نوع مناسب این قطعه را با خودرو خود یافته و به خرید بپردازید. چراکه برخی از مدل‌های شمع ممکن است با نوع خودروی شما سازگاری نداشته باشد. از نوع مناسب که بگذریم مؤلفه‌های دیگری نیز وجود دارند که باید در زمان خرید بدان‌ها دقت نمایید.

 • جنس الکترود (پلاتینیوم، اریدیوم)
 • پایه رزوه شمع موتور
 • دقت در کد حرارتی (بازه ۴۵۰ تا ۸۰۰ سانتی‌گراد) متناسب با سوخت و نوع موتور
 • تعداد الکترودها متناسب با نوع خودرو (گازسوز، بنزینی، دوگانه‌سوز)
 • نوع سر الکترود مرکزی (سوزنی، استاندارد، V شکل)
 • گپ یا فاصله دوسر الکترود منفی و مثبت
 • نوع خودرو
 • تعداد سیلندر و نوع موتور
 • نوع گیربکس (دستی یا اتوماتیک)

عوامل تأثیرگذار بر قیمت شمع خودرو:

از مهم‌ترین فاکتورهای که قیمت شمع خودرو را دستخوش تغییرات عمده‌ای می‌سازد، باید به شرکت سازنده، رنج حرارتی، نوع شمع، جنس و نوع سر الکترود اشاره نمود. تمامی این مؤلفه‌ها مهم بوده و هرکدام توانسته‌اند، به‌تنهایی تأثیر فراوانی بر روی قیمت داشته باشند.

مزایای خرید شمع خودرو باکیفیت:

با خرید شمع خودرو باکیفیت افزایش توان موتور، بهبود عملکرد موتور و کاهش آلایندگی و افزایش عمر کاتالیزور را به دست می‌آورید. البته کاهش میانگین مصرف سوخت، کارکرد روان موتور و روشن شدن سریع خودرو در هوای سرد نیز از این مزایا هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
درصورت نبودن یا مشکل داشتن لینک دانلود لطفا ما را از طریق نظرات مطلع کنید
تایید شده : 0 نظر / در حال بررسی : 0 نظر / مجموع : 0 نظر